מחלות חורף

מערכת החיסון שבגופינו אמורה להגן עלינו מפני פולשים לא רצויים וזה מה שהיא עושה בכל רגע. לשמחתינו, אנו לא מודעים לכל הצלחותיה של מערכת החיסון, שאם לא כן, היינו נמצאים במתח מתמיד ובמעקב מורט עצבים אחר שדות הקרב בגוף שלנו. תשומת הלב שלנו מופנית אל מערכת החיסון רק כאשר הקרב קשה וארוך מתמיד.

מצב זה מכונה בפינו "מחלה". הגוף מנסה להלחם נגד הפולשים בכל החזיתות ובכל הכלים שעומדים לרשותו. הוא מעלה את הטמפרטורה כדי לאפשר תיפקוד טוב יותר של מערכת החיסון, הוא מפריש נזלת כדי לסלק פולשים פוטנציאליים, ועוד.

כדי למנוע מחלות חורף יש צורך לחזק את מערכת החיסון מראש ולתת לה את הכלים להתמודדות יום-יומית טובה יותר:

1. כאשר ישנו מצב של חסר בברזל, נפגעות יכולותיה של מערכת החיסון. אכלו ירקות ירוקים והקפידו לצרוך כמויות מספיקות של בשר ועוף. מעט טיפות של לימון סחוט על גבי האוכל, עשויות לשפר את ספיגת הברזל שבמזון. אם אובחנה אצלכם בעייה של חסר ברזל (או אנמיה אחרת) אל תזניחו אותה. טפלו בבעייה זו כקו הגנה ראשון מפני מחלות חורף גם אם אינכם חשים שמצב זה מפריע לכם.
2. ויטמין C חשוב לתפקוד מערכת החיסון. אכלו מזונות עשירים בויטמין C כמו כרוב, גמבה, קיווי ופירות הדר. שימו לב, רוב הויטמין נהרס בבישול! אגב, כמות הויטמין בגמבה יכול להגיע לפי 7 מאשר בתפוז!
3. ביוכימיקלים שונים הנמצאים בפירות וירקות חשובים לבריאותינו בכלל ולבריאות מערכת החיסון בפרט. אכלו ירקות ופירות בצבעים שונים.
4. מתח נפשי משפיע בצורה חד משמעית על מערכת החיסון. עשו בכל יום לפחות משהו אחד שאתם אוהבים. תנו לעצמכם זמן לנוח. חייכו אל העולם והוא יחייך אליכם…

ישנם גורמים רבים שמשפיעים על מערכת החיסון שלנו והשתדלתי לסקור את המרכזיים שבהם.

ואם חלינו מה עושים?

ישנן צמחי מרפא ודברין נוספים שיכולים לתת דחיפה למערכת ולהעלות אותה על דרך המלך:

1. פרופוליס – חומר שחור ודביק פרי עמל כפיהן של הדבורים. הפרופוליס מחזק את מערכת החיסון, מפחית מעוצמת הדלקת ומקצר את משך המחלה. את הפרופוליס רצוי לצרוך בצורה של תמצית כהלית.
2. אכינציאה – צמח מרפא רב עוצמה שהשאלנו מהאינדיאנים באמריקה. צמח נפלא לכל חולשה של מערכת החיסון. ישנם זנים שונים של האכינציאה והזן הטוב ביותר הוא אכינציאה אנגוסטיפוליה (echinacea angostifolia). אל תקנו תכשיר שלא מצויין עליו במפורש שהוא מכיל גם זן זה.
3. ויטמין C הוא אחת הבחירות הטובות לטיפול במחלות חורף. כדי להגיע למינון אפקטיבי צריך לפחות 2000 מ"ג למבוגר. ישנם מוצרים שמספקים ויטמין C ב"שחרור מושהה". מוצר כזה הוא המועדף עלי מכיוון שאורך חיי הויטמין C בגוף שלנו לולי השחרור המושהה, קצר מאד. אם בכל זאת אתם נוטלים ויטמין C אחר, פזרו את הנטילה על פני כל היום.
4. אבץ יכול לתת דחיפה רצינית למערכת החיסון. מומלץ על נטילה של 20-50 מ"ג למבוגר ליום למשך ימי המחלה. אל תטלו אבץ על בסיס קבוע. מינון כזה של אבץ לאורך חודש ויותר עלול רק להחליש את מערכת החיסון.
5. פרוביוטיקה – החיידקים ה"טובים" שבמערכת העיכול שלנו משפיעים לטובה על מערכת החיסון. אין הסכמה ברורה לגבי הדרך שבה הם עושים זאת אך ברור שביחד איתם טוב לנו יותר. היוגורטים השונים מכילים זנים שונים של חיידקי מעיים טובים אך מוצר איכותי של פרוביוטיקה יעשה את העבודה טוב יותר. את החיידקים קונים באבקה או בקפסולות שניתן, אם רוצים, לפתוח בקלות. צרכו לפחות 4 בליון חיידקים ביום.

עד כאן לפעם זאת, והעיקר – שנהיה בריאים!

לייעוץ והתאמה אישית של תוספי תזונה וצמחי מרפא – אתם מוזמנים לפנות אלינו.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *